Skip to main content
Search

Title

Co je průjem?

Pro porozumění mechanismu průjmu je v první řadě potřeba vědět něco o trávicím systému, jeho fungování a také o tom, co se stane, když se naruší rovnováha citlivé trávicí soustavy.

Jak funguje trávení

Když Váš trávicí trakt funguje v normálním rytmu, strava a tekutiny normálně přechází ze žaludku do tenkého střeva. Strava se pak rozkládá a živiny jsou vstřebány společně s většinou tekutin. Zbývající odpad a určité množství vody přechází do tlustého střeva, kde je absorbována další voda a zbytek nakonec vyjde z těla ve formě stolice.

Když jsou buňky v tenkém nebo tlustém střevě podrážděné, uvolněný a obvyklý pohyb vašich střev se může přiliš zintenzivnit. Důležité soli a tekutiny i živiny ze stravy, kterou sníte, procházejí do tlustého střeva příliš rychle. Tělo absorbuje méně vody a výsledkem je řídká nebo vodnatá stolice, obecně známá jako průjem.

Léčivý přípravek IMODIUM® obsahuje léčivou látku loperamid, a účinkuje tak, že zpomaluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem. Zároveň vyvolává stažení svalstva análního svěrače, čímž snižuje únik stolice a nutkání na stolici.

Přípravek pomáhá obnovit přirozený rytmus střev. Díky tomu může tělo začít vstřebávat tekutiny, soli a živiny, jak to dělá za normálního stavu.

Typy průjmu

Existují dva základní typy průjmu:

Infekční průjem. Existuje mnoho infekcí, které mohou způsobit průjem. Jednou z nejobvyklejších je norovirus, vyvolávající formu gastroenteritidy, často označovanou jako zimní střevní viróza. Tato forma gastroenteritidy (lidově střevní virózy) se může také vyskytnout, když jíte kontaminované jídlo nebo pijete kontaminovanu vodu, a proto je důležité dbát na hygienu, zejména když jste na cestách. Děti jsou citlivé na podobný virus, zvaný rotavirus.

Neinfekční průjem. Tato forma průjmu je častější, protože je často způsobena mnoha faktory, jimž čelíme každý den, jako jsou určité potraviny či dokonce stres. Někteří lidé mají průjem pouze čas od času, avšak někteří lidé jím mnohou trpět mnohem častěji a trvaleji, a proto je třeba nalézt léčbu, která rychle funguje. Je také dobré zjistit, které tipy pro stravovací návyky a životní styl u Vás fungují, abyste si posílili celkové zdraví svého trávicího traktu.

Jak léčit průjem

Dobrou zprávou je, že k léčbě symptomů akutního anebo chronického průjmu můžete užít léčivý přípravek IMODIUM®. Působením  přípravku IMODIUM® dochází k zastavení průjmu v průběhu jedné hodiny.

Přípravek IMODIUM® zpomaluje pohyb střev a pomáhá obnovit jejich přirozený rytmus.

Zjistěte více o léčivém přípravku IMODIUM®

Častý průjem

Mnoho lidí trápí častý výskyt akutního průjmu. Pokud jste jedním z nich, je dobré vědět, že v tom nejste sami.

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku je onemocnění, jehož příznakem může být špatné trávení, zácpa nebo průjem.

Průjem a cestování

Pokud při cestě do zahraničí budete mí nějaký zdravotní problém, je velmi pravděpodobné, že to bude průjem. Zjistěte proč a jak se mu vyhnout.

Infekční průjem

Infekční průjem může vyvolat otrava potravinami, dietní chyba nebo rotavirus. Zjistěte, jak se chránit.

Jak léčivý přípravek MODIUM® účinkuje

Přípravek IMODIUM® účinkuje tak, že zpomaluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem.

Léčivý přípravek IMODIUM®  2 mg ve formě tobolek je účinný přípravek na zastavení průjmu.

Léčivý přípravek

IMODIUM® Rapid 2 mg ve formě tablet se rychle rozpustí na jazyku.

Léčivý přípravek IMODIUM® najdete v lékárnách a není vázán na lékařský předpis.

Léčivý přípravek IMODIUM® dostupný bez lékařského předpisu, v kamenných i internetových lékárnách.