Skip to main content
Search

Title

Příčiny průjmu: stres a úzkost

Víme, že tlak moderního života může mít skutečný dopad na naše každodenní životy a může být častým faktorem, který vyvolává průjem.

Jaký vliv může mít Vaše nálada na průjem

Provedli jsme podrobnou studii s účastí více než 2 tisíc lidí z více než 14 zemí, u kterých se častěji objevoval akutní průjem a tito lidé s námi sdíleli své zkušenosti.

  • 42 % uvedlo, že u nich průjem spouští stres a úzkost
  • 78 % uvedlo, že se cítí celkově pod stresem
  • 53 % uvedlo, že jsou v současné době více pod stresem než před deseti lety

Zdá se, že určitý stres si může vybrat svou daň v podobě poruchy trávení. Konec konců, pokud se Váš život a každodenní rutina dostanou mimo normální rytmus, může to ovlivnit také Vaše tělo.

Když jste ve stresu a pociťujete úzkost nebo nervozitu, v těle se tvoří adrenalin a další hormony, které urychlují fungování Vašeho nervového systému. Práce některý svalů se může příliš zrychlit. Když se činnost střevní svaloviny zrychlí, zrychlí se i trávení.

Rychlejší trávení znamená, že ve střevech dochází k vstřebávání  menšího objemu tekutin, dochází k častějšímu vyprazdňování a stolice je vodnatá, tedy stav, který známe jako průjem. I malé snížení vstřebávaného objemu tekutiny může stačit k tomu, aby vyvolalo průjem. 

Časté příčiny stresu

Následduje jen několik faktorů, které by u Vás mohly vyvolat stres, úzkost nebo nervozitu:

  • Mluvený projev na veřejnosti
  • Zkoušky a pohovory
  • Společenské akce
  • Osobní problémy
  • Příliš mnoho práce
  • Zaměstnání 

Jak zvládnout stres 

Všichni jsme stále ve stresu. V některých případech může být průjem způsobem, jímž Vám Vaše tělo sděluje, že jste pod tlakem. Život se tím však pochopitelně ještě více zkomplikuje. Proto je nejvhodnější nejprve řešit příčiny stresu.

Přečtěte si naše tipy, jak zvládnout stres

Jak léčit průjem

K léčbě symptomů akutního nebo chronického průjmu je možné užít léčivý přípravek IMODIUM®.  Přípravek IMODIUM® účinkuje tak, že zpomaluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem. Zároveň vyvolává stažení svalstva análního svěrače, čímž snižuje únik stolice a nutkání na stolici. Přípravek pomáhá obnovit přirozený rytmus střev.

Zjistěte více o přípravku IMODIUM®

Léčivý přípravek IMODIUM® ve formě tobolek je účinný přípravek na zastavení průjmu.

Léčivý přípravek IMODIUM® Rapid 2 mg ve formě tablet se rychle rozpustí na jazyku.

Léčivý přípravek IMODIUM® najdete v lékárnách a není vázán na lékařský předpis.

Léčivý přípravek IMODIUM® dostupný bez lékařského předpisu, v kamenných i internetových lékárnách.