Skip to main content

Příčiny průjmu: stravovací návyky a strava

To, co jíte a jak to jíte, může mít skutečný vliv na trávení. Konzumace určitých druhů potravin, nadměrná či příliš rychlá konzumace může vyvolat poruchu trávení, projevem které může být průjem.

Stravovací návyky  

Nkteré z častých příčin, kdy výskyt průjmu souvisí se stravou:

  • Příliš rychlá konzumace.  Trvá 20 minut, než se informace o naplněné žaludku dostane do mozku. Proto když jíte příliš rychle, pravděpodobně se přejíte a budete muset trávit větší množství.

  • Hltání jídla.  Když hltáte, polykáte vzduch a to může způsobit nahromadění vzduchu v zažívacím traktu a poruchu trávení.

  • Konzumace hutných těžkých jídel.  Jejich trávení trvá déle a Váš trávicí systém s nimi má více práce.

  • Konzumace jídla ozdě v noci.  Váš trávicí trakt je nejméně efektivní na konci dne.

Jídlo a pití

Každý je jiný. Co může u jednoho člověka spustit průjem, může být pro druhého v pořádku nebo dokonce mít tišící účinek. S přihlédnutím k tomu uvádíme některé poživatiny, které mohou v důsledku poruchy trávení způsobovat průjem:

  • Alkohol.  Vaše oblíbené víno nebo  alkoholický nápoj může podráždit Váš žaludek. Různé nápoje mají na lidi různý vliv, takže sledujte, které Vám nedělají dobře a vyhněte se jim.

  • Kořeněná jídla.  Nedávné studie prokazují, že těžká a kořeněná jídla, jako je indická a čínská kuchyně, mohou způsobovatt bolest břicha u lidí trpících syndromem dráždivého tračníku. Má se za to, že to způsobuje sloučenina obsažená v chilli papričkách.

  • Smažená a mastná jídla.  Při trávení a zpracování těchto jídel se zvyšuje síla přirozených stahů střevní svaloviny, což může způsobit zhoršení přízanků u osob, které trpívají průjmem.

  • Příliš velké množství ovoce a zeleniny.  U některých lidí může konzumace příliš velkého množství sušených švestek, kiwi, fazolí, brokolice nebo zelí vyvolat průjem.

  • Mléčné výrobky.  O mléku, sýru, smetaně a dalších mléčných výrobcích je známo, že u některých lidí vyvolávají průjem. Vyhledejte alternativy bez mléka, jako je mandlové nebo sójové mléko.

  • Káva a čaj.  Bylo zjištěno, že kofein může u mnoha lidí vyvolat problémy s trávením. Snažte se omezit množství kofeinu, které vypijete, a namísto toho volte bylinné čaje.

  • Sladidla.  Sladidla jako sorbitol a fruktóza, obsažené v dietních nápojích, cukrovinkách a žvýkačkách, jsou dávány do souvislosti s výskytem průjmu, částečně proto, že se špatně vstřebávají v tenkém střevě. Sledujte údaje na obalech a snažte se volit přírodní alternativu.

Pamatujte na to, že Vaše příznaky nemusí být způsobeny jídlem, které jste právě snědli, ale tím, co jste snědli včera. Nebo to vůbec nemusí být způsobeno jídlem jako takovým, ale tím, jak pozdě nebo kolik jste ho snědli. 

Jak zjistit, které potraviny nebo stravovací návyky Vám způsobují problémy  

Jestliže máte průjem, mohla jej vyvolat konzumace určitých potravin nebo určitý způsob konzumace. Můžete se pokusit rozpoznat, o která jídla nebo stravovací návyky se jedná, tim, že si budete vést deník se zápisky o tom, co každý den sníte a jak to sníte, aby bylo možné odhalit souvislost s příznaky.

Přečtěte si naše tipy jak zvládat svou stravu a stravovací návyky 

Jak léčit průjem

K léčbě symptomů akutního nebo chronického průjmu je možné užít léčivý přípravek IMODIUM®.  Přípravek IMODIUM® účinkuje tak, že zpomaluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem. Zároveň vyvolává stažení svalstva análního svěrače, čímž snižuje únik stolice a nutkání na stolici.

Zjistěte více o léčivém přípravku IMODIUM®

Léčivý přípravek IMODIUM® 2 mg ve formě tvrdých tobolek je přípravek proti průjmu.

Léčivý přípravek IMODIUM® Rapid 2 mg ve formě tablet rozpustných v ústech se rychle rozpustí na jazyku.

Léčivý přípravek IMODIUM® najdete v lékárnách a není vázán na lékařský předpis.

Léčivý přípravek IMODIUM® dostupný bez lékařského předpisu, v kamenných i internetových lékárnách.

Je to něco, co jste snědli?

Vedením jídelního deníku můžete určit, co u Vás vyvolává průjem.