Skip to main content
Search

Title

Co je infekční průjem?

Průjem je hlavním příznakem onemocnění, známého jako virová nebo bakteriální gastroenteritida, což je infekce žaludku a střev, postihující každý rok jednoho z pěti lidí.

Jaké jiné příznaky se mohou objevit?

Dalšími příznaky infekčního průjmu mohou být žaludeční nevolnost, zvracení, bolest hlavy a slabá horečka. Příznaky obvykle odezní za několik málo dní.

Co vyvolává infekční průjem

Nejčastější příčiny gastroenteritidy jsou:

  • Otrava potravinami. Když dostanete gastroenteritidu, můžete ji připisovat otravě potravinami. Vždy dávejte pozor, aby bylo jídlo řádně uvařené, nenechávejte jej ležet a před jídlem si umyjte ruce.
  • Cestovatelský průjem Když dostanete gastroenteritidu v zahraničí, můžete ji považovat za takzvaný cestovatelský průjem, který může být způsoben konzumací kontaminované stravy nebo pitím kontaminované vody. Může být také způsoben konzumací neznámé těžké nebo kořeněné stravy nebo expozicí novým typům bakterií.
  • Norovirus. Norovirus, jehož projevy jsou známy také jako zimní střevní vizóza, je jednou z největších příčin gastroenteritidy a obvyklou příčinou průjmu a zvracení. 

Jak se vyhnout infekčnímu průjmu?

Gastroenteritida může být vysoce nakažlivá. Přečtěte si naši kapitolu Zvládání průjmu a zjistěte, jak nechytit a nerozšiřovat infekci

Jak léčit průjem?

K léčbě symptomů akutního nebo chronického průjmu je možné užít léčivý přípravek IMODIUM®. Přípravek IMODIUM® účinkuje tak, že zpomaluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem. Zároveň vyvolává stažení svalstva análního svěrače, čímž snižuje únik stolice a nutkání na stolici. Přípravek IMODIUM® pomáhá obnovit přirozený rytmus střev.

Zjistěte více o léčivé přípravku IMODIUM®

 

Léčivý přípravek IMODIUM® ve formě tobolek je účinný přípravek na zastavení průjmu.

Léčivý přípravek IMODIUM® Rapid 2 mg ve formě tablet se rychle rozpustí na jazyku.