Skip to main content
Search

Title

Péče o trávicí systém

Jedním ze způsobů, jak zmírnit průjem a zlepšit zdraví celého Vašeho trávicího traktu, je péče o trávicí systém, konkrétně o střevní mikroflóru.

Co je střevní mikroflóra?

Střevní mikroflóra je přirozená bariéra chránící Vaše střeva. Máte ji v celých střevech a má celou řadu funkcí:

  • hraje zásadní roli v procesu trávení
  • umožňuje patřičný příjem živin z potravy, kterou sníte
  • pomáhá udržovat normální pohyb střev
  • posiluje střevní bariéru a činí Váš organismus odolnějším vůči infekci

Je-li Vaše střevní mikroflóra narušena, například nemocí, stresem, užíváním antibiotik nebo stravou, dochází ke změnám v jejím složení, čímž se snižuje schopnost střeva vstřebávat mastné kyseliny. Výsledkem může být průjem.

Změna Vaší střevní mikroflóry může zároveň zvýšit vnímavost střeva vůči agresivním patogenním bateriím, žijícím ve střevě, což může vést k infekci anebo přispět k průjmu.

Váš probiotický „přítel“

Zde Vám může pomoci doplnění probiotik. Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které se přirozeně vyskytují v těle a rovněž jsou obsaženy v určitých potravinách, nejvíce v jogurtu. Můžete také užívat probiotika ve formě potravinových doplňků. Má se za to, že probiotika, kterým se také často říká „dobré“ nebo „přátelské“ bakterie, pomáhají obnovit přirozenou rovnováhu Vaší střevní mikroflóry. 

Probiotika a antibiotika

Důkazy naznačují, že probiotika jsou zvláště užitečná, když je Váš organismus v problémech a užíváte léky, zejména antibiotika. Je tomu tak proto, že antibiotika neničí jen nepřátelské bakterie odpovědné za infekci, ale i přátelské bakterie ve Vaší střevní mikroflóře.

Když se hladina ochranné střevní mikroflóry sníží, může to spustit průjem nebo jiné poruchy trávení. Má se za to, že užívání probiotik spolu s antibiotiky pomáhá chránit hodné bakterie ve Vašem trávicím traktu.

Většina probiotik se řadí spíše do skupiny potravinových doplňků než léků, což znamená, že se používají k doplnění a posílení živin, které normálně konzumujete v rámci své stravy. Zařazení probiotik do Vašeho každodenního režimu může přispět k rovnováze trávení a celkové pohodě.

Kde hledat probiotika

Probiotika můžete nalézt v potravinových doplňcích ve většině drogerií a prodejen zdravé výživy.

Probiotika můžete také nalézt v některých jogurtech a dalších potravinách. Kontrolujte etiketu, zda je tam napsáno „živé a aktivní kultury“. Některé jogurty bez tohoto údaje mohou obsahovat více sladidel a barviv než probiotik.